venerdì 11 febbraio 2011

Kasulikku lugemist!

Päevase kaloripõletamise suurendamine:

Kell 6.00
Joo suur klaas vett
Pärast äratuskella sulgemist siruta käsi joogiklaasi poole ning joo esimese asjana klaas külma vett. Saksa uurijad on selgitanud välja, et tund pärast seda suureneb sinu keha kaloripõletus 30 protsenti. Vee joomine ei muuda saledaks, kuid kiirendab ainevahetust.

Kell 6.15
Tee üks kiires tempos jooksuring
Mida kõrgem pulss, seda rohkem kaloreid keha põletab. Kerge sörkjooksu asemel tee üks kiire sprint ning kaloripõletus on kahekordistunud. Lisaks sellele, et treeningu ajal suureneb kalorite põletus, jätkub see ka paari tunni jooksul pärast treeningut, mil keha kulutab umbest 20-30 protsenti täiendavaid kaloreid.
Kui kiiret tempot on raske kogu aeg hoida, proovi intervalltreeninguga, jagades treeningu väikesteks etappideks, mille käigus aeglane ja kiire treening vahelduvad, või treeni päevas näiteks ühe pika ja rahuliku asemel kaks kiiret treeningut — üks hommikul ning teine õhtul töölt tulles.

Kell 6.45
Karasta end külma duši all
Pärast jooksuringi on soovitav käia kiiresti duši all ning mida külmem vesi, seda parem, sest kergelt külmetades põletab keha rohkem kaloreid kui mõnusa sooja vee all.

Kell 7.00
Ära jäta kunagi hommikusööki vahele
Hommikusöök on päeva kõige olulisem eine. Kui selle vahele jätad, langeb ka keha energiakulutus. Söö näiteks kauss kaerahelbeputru piimaga, raputades peale suhkrut ja kaneeli. Kaneel suurendab nimelt keha ainevahetust. Juues kõrvale tassi kohvi, aitab ka kofeiin ainevahetuse kiirenemisele kaasa.

Kell 8.30
Joo mõned tassid rohelist teed
Tööle jõudes valmista endale kann rohelist teed, sest rohelise tee joomine kiirendab ainevahetust ning paneb keha oma enda rasva kulutama. Lisaks saab keha teest kasulikke antioksüdante.

Kell 9.30
Aeg vahepalaks
Hea vahepala on puuvili, porgand või mandlid-pähklid. Kui sööd kolm peamist söögikorda ning nende vahele ka vahepala, on keha energiapõletus suurem kui vaid paar toidukorda suurema kalorite arvuga. Mida sagedamini sööd, seda kiirem on keha ainevahetus.

Kell 10.00
Liiguta ennast
Tööl vali liftide asemel trepid, tee aeg-ajalt pause ning mine võta vett või teed, tee oma tööd vahel seistes ning kasuta kolleegidega suhtlemiseks meili ja telefoni asemel nendeni kõndimist. Kõik see suurendab sinu ainevahetust märkimisväärselt. Tunduvad küll väikesed asjad, kuid kokku võivad suurendada sinu igapäevast energiapõletust kuni 25 protsenti.

Kell 11.30
Lõunaks eelista valgurikast toitu
Lõunasöögitaldrikule tõsta kindlasti valku sisaldavat toitu, sest see paneb ainevahetuse kiiremini käima. Looma-, linnu- ja kalaliha, paar korda nädalas eelista ka rasvast kala, et keha saaks vajalikke Omega-3 rasvhappeid. Vähenda samal ajal süsivesikute tarbimist — näiteks sai, riis, pasta, maiustused ja koogid. Söö selle asemel puu- ja juurvilja. Mida vähem tarbid kiireid süsivesikuid, seda parem on keha enda veresuhkru reguleerimine ning see suurendab keha energiapõletust.

Kell 14.30
Aeg vahepalaks
Pärastlõunaseks vahepalaks sobib hästi maitsestamata jogurt müsli ja puuviljaga. Kiired kaloripõletajad on vaarikad ja arbuus, mõlemad sisaldavad ensüüme, mille tõttu keha loovutab oma rasvarakkudesse kogutud rasva.

Kell 17.00
Jõutreeningu aeg
Lihased küll kaaluvad rohkem kui rasv, kuid lisaks treenitud kehale suureneb kaloripõletus, seda nii treeningu ajal kui ka paar tundi pärast treeningut.

Kell 18.30
Maitsesta teravate maitseainetega ning loobu alkoholist
Teravamaitseline toit suurendab energiapõletust märkimisväärselt. Positiivset mõju avaldab tšilli, kuid ka ingver, mädarõigas (näiteks wasabi) ja sinep kiirendavad ainevahetust. Kuna keha harjub peagi terava toiduga, peab aegajalt maitseainete kogust suurendama, et sama efekti saada. Lisaks kiirenenud ainevahetusele saabub teravate toitudega ka täiskõhutunne kiiremini, mis aitab toiduportsjoni suurust vähendada. Toitude puhul eelista täistera- ning kiudainete rikkaid toite, mis aitavad kaasa toidu seedimisele ning annavad kiiremini täiskõhutunde.
Loobu harjumusest õhtusöögi kõrvale veini või õlut tarbida, tehes seda vaid erilistel puhkudel. Alkoholi juues eelistab keha tegeleda alkoholi põletamisega ning toiduga saadud energia põletamine on teisejärguline, seepärast on risk, et toidust saadud energia koguneb ümber vöökoha.

Kell 20.00
Keera sooja maha
Soojaarmastatest naistele kõlab toasooja maha keeramine kui õudusunenägu, kuid jahedam temperatuur suurendab keha energiapõletust. Lisaks väheneb soojaarve ning sooja saamiseks pead end rohkem liigutama, mis suurendab kalorite põletamist veelgi. Jahedamas ruumis tuleb ka parem uni.

Kell 23.00
Uneaeg
Oluline on magada öösel vähemalt 7 tundi, sest unepuudus aeglustab kalorite põletamist ning suurendab isu, eriti tekib isu magusate ja ebatervislike toitude järele. Isu tekke põhjuseks on hormoonid, mille tasakaal saab unepuudusega rikutud. Seepärast arvab keha, et me vajame toitu, kuigi tegelikult on uni see, mida vajame.


Dilemmad:

Dušš või vann?

Vastus: dušš. Keha on tervislikum pesta voolava vee all kui liguneda pesuvees.

Kehakaal või vööümbermõõt?

Vastus: vööümbermõõt. Talje ümbermõõt annab parema pildi südamehaiguste riskist kui näiteks kehamassiindeks. Kõhurasv kujutab südamele ja veresoontele kõige suuremat ohtu.

Tavaline või elektriline hambahari?

Vastus: elektriline. Uuringud on näidanud, et elektriline hambahari aitab paremini hambakatu ja igemepõletiku vastu.

Mahl või puuvili?

Vastus: puuvili. Siruta käsi päris-puuvilja järele. Mahlades on tihti liiga palju suhkrut ja vähe kiudaineid.

Peekon või vorst?

Vastus: peekon. Peekoniviilus on vähem kaloreid kui vorstis.

E-mail või jalutuskäik koridoris?

Vastus: jalutuskäik. Selle asemel, et kolleegile meil saata, kõnni läbi koridori tema juurde. Nõnda ergutad vereringet, põletad kaloreid ja oled tootlikum.

Värske puuvili või kuivatatud?

Vastus: värske. Värske puuvili täidab paremini kõhtu, sest sisaldab rohkelt vett. Täiskõhutunne saabub kiiremini ning kaloreid saadakse vähem.

Sulas või kaardiga?

Vastus: sulas. Sularahas makstes kulutad raudselt vähem raha kui kaardiga tasudes.

Tee või kohv?

Vastus: tee. Vali must või roheline tee, milles on rohkelt tervislikke antioksüdante.

Jalutuskäik või jooks?

Vastus: jalutuskäik. Uuringud on näidanud, et regulaarne jalutamine on puusajoonele täpselt sama mõjus kui jooks, kuid koormab jalgu vähem.

Tass kohvi või väike uinak?

Vastus: uinak. Ühes prantsuse uuringus täheldati, et 20-minutiline uinak aitas öötöölistel paremini erksana püsida.

Hoida viha endas või pursata välja?

Vastus: pursata välja. Kui oled vihane, siis võta oma tunded kontrolli alla ning väljenda neid.

Naer või nutt?

Vastus: nutt. Kuigi halva olukorra üle naermine võib tunduda küpse ja kontrollivana, on nutmine palju ausam ja vabastavam reageerimisviis. See annab nii sulle kui sinu lähedastele märku, et midagi on korrast ära.

Vein või džinn toonikuga?

Vastus: vein. Veini, eriti punase veini tervisele kasulikest omadustest on räägitud nii palju, et need on lausa legendiks muutunud.

Treening või antidepressandid?

Vastus: treening. Vanemaealisi hõlmanud uuring näitas, et kümme nädalat treenimist oli viiendiku võrra efektiivsem kui ravimitega depressiooni vähendamine.

Hea raamat või hea sõber?

Vastus: hea sõber. Üldjuhul on sõpradega veedetud aeg ka investeering tervisesse. Suhted aitavad võidelda stressihormoonide negatiivse mõju ning kõrge vererõhuga.

Õun või apelsin?

Vastus: õun. Vanad tõed ei sure. Nottinghami ülikooli uuring näitas, et inimestel, kes sõid nädalas rohkem kui viis õuna, paranes kopsude töö ja esines vähem hingamisprobleeme.

Nessun commento:

Posta un commento